Ścieki na bogato

Stany zjednoczone:

W ramach badań naukowcy z Arizona State University (USA) w Tempe badali zawartość różnych metali w ściekach. Pobrano próbki osadów ściekowych z całego kraju i zmierzono zawartość metali za pomocą spektrometru. Wynik okazał się zaskakujący, w osadach ściekowych wytwarzanych przez milionowe miasto znajdują się metale o rocznej wartości 13 milionów dolarów, w tym 2,6 miliona dolarów w złocie i srebrze. Pozyskiwanie metali ze wszystkich oczyszczalni ścieków byłoby nieopłacalne, jednak autor badania Paul Weseterhoff wskazuje, że wyodrębnianie metali ze ścieków może być alternatywą dla dużych miast, w których koszty utylizacji osadów ściekowych są wysokie.

Japonia:

W Japonii jedna z oczyszczalni położonych w miejscowości Suwa w prefekturze Nagano odzyskuje złoto z osadów ściekowych. Po wprowadzeniu technologii odzysku metali okazało się, że z 1 m3 popiołu pozostałego po spaleniu osadów ściekowych można odzyskać aż 1890 gramów złota. Po pierwszym miesiącu realizacji projektu przedsiębiorcza oczyszczalnia zarobiła 56 tys. dolarów. Eksperci tłumaczą, że tak wysoka zawartość złota w ściekach ma związek z lokalizacją oczyszczalni w pobliżu znacznych ilości przedsiębiorstw produkujących sprzęt precyzyjny, wykorzystujących w technologii maszyny ze złotymi elementami.

Szwajcaria:

Naukowcy z Federalnego Instytutu Nauki i Technologii Wodnej w Szwajcarii szacują, że co roku do ścieków trafiają około 43 kilogramy złota o wartości około 1,8 mln dolarów. Z badań wynika, że w niektórych rejonach kantonu Ticino „stężenie złota w ściekach jest tak wysokie, że jego odzyskiwanie potencjalnie mogłoby być opłacalne”. W opublikowanym raporcie naukowcy przedstawiają wniosek, że taki stan rzeczy spowodowany jest prawdopodobnie obecnością kilku rafinerii złota w regionie. Specjaliści wysnuli swoje wnioski na podstawie analizy składu wód ściekowych z 64 oczyszczalni.

Poza złotem naukowcy natrafili też na srebro – szacują, że przez system szwajcarskiej kanalizacji przepływa go około 3 ton w skali roku. Wartość takiej ilości kruszca to około 1,7 mln dolarów. „Bloomberg” podkreśla, że Szwajcaria jest jednym z głównych miejsc, gdzie rafinowane jest złoto. Co roku do rafinerii w tym kraju trafia około 70 proc. światowego wydobycia złota.

Żródło:  “Bloomberg”, AAAS, www.reuters.com, Paul Westerhoff, Sungyun Lee, Yu Yang „Characetrization, Recovery, Opportunities, and Valuation of Metals in Municipal Sluges from U.S. Wastewater Treatment Plants Nationwide” Environ. Sci. Technol. 2015 , 49 , 16 , 9479–9488